گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

 

نقشه کشور سوریه

 درباره سوریه 

 

موقعیت جغرافیایی

جمهوری عربی سوریه با مساحتی حدود 185180 کیلومتر مربع هشتاد و هفتمین کشور جهان از نظر وسعت محسوب می شود . این کشور در جنوب غرب آسیا و ساحل شرقی دریای مدیترانه واقع گردیده و از شمال با ترکیه , از شرق با عراق و از جنوب با فلسطین اشغالی و اردن و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است . سوریه در منطقه خاور میانه قرار دارد و از کشورهای مهم این منطقه به حساب می آید .

از نظر مختصات جغرافیایی , سوریه بین مدار 32 و 37 درجه شمالی و 35و 42 درجه شرقی قرار دارد . این موقعیت جغرافیایی سبب شده است که سوریه از نظر بازرگانی و سیاسی موقعیت مهم راهبردی بدست آورد و محل اتصال سه قاره مهم آسیا , آفریقاو اروپا گردد.

سوریه را میتوان به دو منطقه جغرافیایی تقسیم نمود . کناره دریای مدیترانه که آب و هوایی مدیترانه ای دارد , قسمت شرقی که شامل دشتها و مناطق بیابانی و خشک است که در نواحی مرزی اردن و عراق قرار دارد . درجه حرارت در بعضی از نقاط شرقی سوریه در تابستان تا 50 درجه نیز می رسد . اما در دمشق درجه حرارت بندرت از 40 درجه عبور می کند . در زمستان نیز حرارت کمتر به صفر درجه می رسد .

مهمترین رودخانه های سوریه عبارتند از : فرات , دجله , عاصی , بردی , یرموک , بلیخ و .. رود فرات با حدود 600 کیلومتر طولانی ترین آنهاست و قسمت زیادی از آن در ترکیه و عراق جاری است . حدود 60 کیلو متر از رود دجله نیز از داخل اراضی سوریه می گذرد .

استانهای سوریه : کشور سوریه دارای 14 استان می بشاد که شامل : دمشق , ریف دمشق , حلب , لاذقیه , قنیطره , درعا , سویدا , حمص , طرطوس , حماه , ادلب , رقه , دیر الزور و حسکه می باشد .

 دمشق :

دمشق که آنرا شام نیز می گویند پایتخت سوریه است , شهر دمشق را کهن ترین شهری که از قدیم بطور مداوم آباد بوده است , دانسته اند . باستان شناسان تاریخ این شهر را به 9 هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند . عده ای از تاریخ شناسان , دمشق را قدیمی ترین پایتخت جهان و بعضی دیگر قدیمی ترین شهر جهان می شناسند . این شهر ابتدا محل سکونت آرامی ها بوده و بطور متناوب تحت حاکمیت آشوری ها , کلدانی ها و ایرانی ها قرار گرفته است و در سال 333 قبل از میلاد به دست اسکندر مقدونی سقوط کرده است . در سال 64 قبل از میلاد امپراطور رم آنرا تصرف و این شهر در قرن اول میلادی مسیحی و یکی از مراکز مهم مسیحیان به حساب می امده است . سپاه اسلام در سال 14 هجری این شهر را به تصرف خود در اوردند .

 از آثار تاریخی , دیدنی و زیارتی دمشق و اطراف آن می توان به موارد زیر اشاره نمود : کوه قاسیون , مسجد اموی , بازار حمیدیه , باب توما , باب شرقی , باب الصغیر , حرم حضرت زینب (س) , حرم حضرت رقیه ( س ) , مقبره ابن عربی , مقبره حجر بن عدی و روستای معلولا.

جمعیت سوریه : طبق آخرین آمار جمعیت این کشور نزدیک به 22 میلیون نفر برآورد شده است . رشد جمعیت در این کشور 45و2% در سال بر آورد شده است .

موقیت ژئوپلتیک سوریه : کشور سوریه در منطقه مدیترانه از موقعیت ویژه ای برخوردار است . می توان گفت این کشور پل ارتباطی سه قاره اروپا , آسیا و آفریقا می باشد . سوریه با 186 کیلومتر ساحل در دریای مدیترانه با کشورهای حاشیه این منطقه ارتباط دارد . بخصوص که سوریه از طریق خط لوله نفت در بندر بانیاس , بخشی از نیازهای نفتی حاشیه مدیترانه را تامین می کند . موقعیت سوریه در خاور میانه نیز قابل تامل است . همسایگی با فلسطین اشغالی , لبنان و عراق به این کشور موقعیت خاصی بخشیده است و قدرت بازی سیاسی در این منطقه را به آن داده است . سوریه طی سه دهه گذشته بارها نقش محوری خود را در مسائل مهم خاور میانه به اثبات رساند و علیرغم تلاشهای غرب و در راس آن امریکا برای به زانو در آوردن این کشور , در این خصوص موفق نگردید .غرب بخوبی درک کرده است که بدون سوریه برقرار صلح در منطقه خاور میانه بین اعراب و اسرائیل غیر ممکن است . رژیم صهیونیستی می فهمد که شکستش در تابستان 2006 از مقاومت اسلامی لبنان به چه معناست و در این رابطه نباید نقش سوریه در حمایت از مقاومت لبنان را نادیده بگیرد . مهمترین عوامل موثر در موقعیت ژئوپلتیک سوریه را می توان در این موارد برشمرد > واقع شدن این شکور در منطقه راهبردی خاورمیانه , واقع شدن سوریه در کناره شرقی دریای مدیترانه , همسایگی در کنار فلسطین اشغالی , لبنان , ترکیه و عراق . عوامل جغرافیایی , عوامل نظامی , ایدئولوژی و جمعیت .

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران