گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفیر ایران در سوریه درگفت وگو با شفقنا: کشورهای منطقه علیه تکفیری ها همپیمان شوند/ بحران تکفیری ها خطری بزرگ است


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر ایران در سوریه درگفت وگو با شفقنا: کشورهای منطقه علیه تکفیری ها همپیمان شوند/ بحران تکفیری ها خطری بزرگ است

محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر ایران در سوریه در گفت وگو با خبرنگار شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) با اشاره به رویکرد ایران نسبت به حل بحران سوریه اظهار کرد: ما از ابتدای بحران سوریه اعتقاد به این داشتیم که باید این بحران توسط مردم این کشور حل شود. سوری ها، توان، ظرفیت و امکانات آن را دارند که مهم ترین چالش های سیاسی امنیتی خود را از طریق گفت و گو حل کنند. بر این اساس اعتقاد داشتیم که راه حل این بحران، سیاسی است و گزینه نظامی در میان راه حل ها جایی ندارد. الان با شرایطی که در صحنه منطقه ای و بین المللی و در سوریه ایجاد شده، صحت نگاه ما به اثبات رسیده است و همه به این نگاه نزدیک شده اند که راه حل سیاسی بهترین گزینه برای تحولات سوریه و عبور سوریه از این مرحله حساس است.

سفیر ایران در سوریه ادامه داد: نگاه به اجلاس ژنو و بحث شرکت کنندگان در آن، همان نگاهی است که جمهوری اسلامی ایران بر آن تاکید داشت یعنی اینکه ما شرایط را فراهم کنیم تا طرف های متناظر در سوریه پای میز مذاکره بنشینند.

شیبانی با تاکید بر اینکه حل بحران در سوریه از طریق سلاح و ارسال کمک تسلیحاتی به گروه های مسلح امکان پذیر نیست بلکه معادلات را پیچیده تر خواهد کرد گفت: متاسفانه به این صحبت ها گوش نکردند و ظرف 30 ماه سوریه را دچار مشکلات عدیده ای کردند. برخورد احساساتی با تحولات سیاسی سبب شد تحلیل های اشتباهی در این خصوص ارائه دهند و البته این اشتباه ناشی از خبرها و گزارش های ساختگی بود که خودشان تولید و در رسانه های خودشان پخش می کردند و بعد خودشان باورشان می شد. بر این اساس قطعنامه هایی صادر می کردند، تحریم هایی اعمال می کردند، اموال و سلاح ارسال می کردند. چون احساس می کردند باید بر اساس خبری که خودشان بر مبنای تغییر حاکمیت سوریه طراحی کرده بودند، عمل کنند.

او افزود: این اشتباه سبب شد مردم سوریه هزینه گزافی را بپردازند و کشورهای بانی این مساله باید برای حدود 3 سال آشفتگی، بحران، ناامنی، آوارگی و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل کردند، پاسخگو باشند.

سفیر ایران در سوریه با اشاره به خطر بزرگی به نام تکفیری ها گفت: همه کشورهای منطقه برای مقابله با این پدیده باید هم پیمان شوند در غیر این صورت خواهیم دید که هیچ یک از کشورها از تندروی های این گروه در امان نخواهند بود؛ حتی کشورهایی که امروز حامی مالی آنها هستند در صورتی که اختلافی بین آنها پدید آید با مشکل تروریسم رو به رو خواهند شد. باید توجه داشت که امروزه تندروهای فعال در سوریه با شکست رو به رو شده و در حال خروج از مرزهای این کشور هستند اما سوال این است که به کجا خواهند رفت؟ پاسخ به این سوال نشان می دهد که سایر کشورهای منطقه به ویژه تامین کنندگان مالی و نظامی آنها در حاشیه امن نخواهند بود.

شیبانی در پاسخ به اینکه آیا فعالیت سلفی ها و تکفیری ها نوعی تروریسم دولتی است؟ اظهار کرد: نمی توان آنها را به یک دولت منسوب کرد اما بدون شک آنها از حمایت های برخی دولت ها برخوردارند و در این خصوص اسناد غیرقابل انکار وجود دارد.

سفیر ایران در سوریه تصریح کرد: برخورد با تندروی ها وظیفه تمامی دولت های منطقه و سازمان های بین المللی است زیرا وجود این گروه ها، صلح و ثبات در منطقه را به خطر می اندازند. در حال حاضر شاهد فعالیت این گروه ها در مناطقی از عراق، سوریه و لبنان هستیم.

او در پاسخ به فعالیت گروهی در جنوب شرق ایران که مقر اصلی آنها در پاکستان قرار دارد به نام جیش العدل و وابستگی آنها با گردان های تکفیری موجود در سوریه گفت: این وابستگی توسط خود آنها نیز اعلام شده اما نکته مهم این است که آنها به دنبال هویت در منطقه هستند به همین دلیل سعی در بزرگنمایی کارهای خود دارند اما باید توجه کرد که در میان همه ناامنی های موجود در کشورهای همسایه، ایران از امنیت کامل برخوردار است.

 


١٨:٣٥ - 1392/09/20    /    شماره : ٢٧٠٤٤٤    /    تعداد نمایش : ١٤٠٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران