گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > جهانگیری: حمایت از ملت سوریه در برابر تروریست ها و فشارهای خارجی، سیاست اصلی ایران است


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدارِ نخست وزیر سوریه؛

جهانگیری: حمایت از ملت سوریه در برابر تروریست ها و فشارهای خارجی، سیاست اصلی ایران است

جهانگیری در نخستین دور مذاکرات هیات های عالی رتبه ایران و سوریه که امروز (شنبه) در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار شد با تاکید بر این که سوریه در صف اول خط مقاومت قرار دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه برای حل بحران سوریه راه حل سیاسی است و امروز همه کشورهای منطقه و جهان به درستی این مسیر پی برده اند.
وی خاطرنشان کرد: تهران با دموکراسی گزینشی مخالف است، زیرا مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند و هیچکس نمی تواند به آنها بگوید که چه کسی بر آنها حکومت کند یا چه کسی نامزد انتخابات شود.
معاون اول رییس جمهوری تصمیم «بشار اسد» در موافقت با نابود کردن تسلیحات شیمیایی را مدبرانه و راهی در جهت دور کردن جنگ از این کشور توصیف کرد.
جهانگیری با اظهارتاسف از حمایت برخی طرف های منطقه ای و غربی از افراط گرایی و خشونت طلبی در سوریه گفت: این افراد و گروه ها نه تنها آرامش و زندگی را از مردم سوریه سلب کرده اند، بلکه خطر بزرگی برای کل منطقه و جهان اسلام هستند.
وی ادامه داد: مبارزه با تفکرات افراطی و تفریطی وظیفه انسانی و اسلامی همه کشورها است و جامعه جهانی نباید نسبت به این موضوع بی اعتنا باشد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین به وضعیت اسفناک آوارگان سوری در کشورهای همسایه اشاره و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به کمک های انسان دوستانه خود به آوارگان ادامه می دهد و از جامعه جهانی نیز انتظار دارد تا برای حل نیازهای اولیه آنان گام بردارد.
جهانگیری در ادامه سفر هیات عالی رتبه سوری به تهران را زمینه ساز همکاری های بیشتر در عرصه های مختلف ارزیابی کرد.

**تهران نشان داد مذاکرات مسالمت آمیز ضامن امنیت و ثبات در منطقه است

«وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه نیز در این نشست ضمن تبریک به رهبرمعظم انقلاب، دولت و ملت ایران به دلیل موفقیت در دستیابی به توافق هسته ای با کشورهای 1+5 گفت: موفقیت شما نتیجه دیپلماسی هوشمند و خردمندانه و پایداری ملت ایران بر حقوق خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

وی افزود: این توافق نقشی شاخص و متمایز برای جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد کرده است، زیرا تهران نشان داد که مذاکرات مسالمت آمیز ضامن امنیت و ثبات در منطقه است.

نخست وزیر سوریه اظهار داشت: ما اطمینان خاطر داریم این توافق در جهت حل و فصل بحران سوریه از طریق مسالمت آمیز تاثیر خود را بر جای خواهد گذاشت.

وائل الحلقی در ادامه با تشریح مذاکرات پیشین دو کشور در حوزه های مختلف اظهارامیدواری کرد: این سفر زمینه ساز همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر در این عرصه ها شود.

وی با تاکید بر تجارب شرکت های ایرانی گفت: دمشق تمایل دارد شرکت های ایرانی در مرحله پس از بحران کنونی و بازسازی سوریه حضوری گسترده درآن کشور داشته باشند.

در این نشست طرفین درباره نحوه همکاری ها بر سر حضور شرکت های دولتی و خصوصی ایران در حوزه های زیربنایی سوریه و راه های همکاری های بیشتر به ویژه پس از رفع بحران در آن کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

پیش از مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه ایران و سوریه، معاون اول رییس جمهوری و وائل الحلقی در دیداری دو جانبه آخرین تحولات منطقه و راه های توسعه و تعمیق هرچه بیشتر روابط و مناسبات فی مابین را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

نخست وزیر سوریه عصرجمعه برای دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد.

 


١٤:٢٨ - 1392/09/14    /    شماره : ٢٦٩٥٦٤    /    تعداد نمایش : ١٤٢٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران